Kúpa psíka

Prečo šteniatko s PP?

Pred zaobstaraním šteniatka je dôležité položiť si otázku: Chceme biewera s preukazom o pôvode alebo biewera bez PP, ktorý je podstatne lacnejší. Ak bez PP, je tu riziko, že si vlastne kupujeme kríženca – a to je v dnešnom svete, bohužiaľ, tvrdá realita. Za takéto šteniatko dáme niekedy dosť veľa peňazí. Keď je maličké, je zlatučké, preto nás teší, akého máme krásneho biewerika. Neskôr zistíme, že to naše milučké šteniatko vlastne ani nie je biewer, na ktorého sa kedysi podobalo…Až potom si možno položíme otázku, prečo sme si radšej nekúpili šteniatko s PP.

Preukaz o pôvode psíka je niečo ako rodný list u ľudí. Tento doklad vydáva plemenná kniha. Je v ňom uvedené meno psíka, chovateľskej stanice, pohlavie, čipovacie číslo, druh srsti a jej farba a samozrejme aj predkovia (obyčajne 4 generácie). Tým pádom máme istotu, že pes uvedený ako otec nášho šteniatka je aj skutočným otcom vrhu. Okrem týchto informácii sú v preukaze zapísané aj výsledky z výstav, výška psa, vyšetrenie patelly, výsledok bonitácie t.j. chovnosť psa atď. Preukaz o pôvode je akási záruka, že kupujete čistokrvné šteniatko a nie kríženca (napr. yorkshire terriér x maltezák). Pri kúpe šteniatka bez PP nemáte žiadne záruky predkov, zdravia a povahy. Šteniatka nezodpovedajú štandardu biewera, veľakrát sú choré, s dedičnými chybami, pretože môžu byť z veľmi úzkej príbuzenskej plemenitby, o ktorej sa nikdy ani nedozviete.

Prečo je pes s PP drahší?

Z jednoduchého dôvodu: uchovnenie psíka alebo sučky, vyšetrenie patelly, registrácia chovateľskej stanice, krytie (veľakrát aj v zahraničí), vystavenie preukazov o pôvode, čipovanie, finančné náklady spojené s kontrolami vrhov poradcom chovu aj veterinárom atď. predstavuje pre každého seriózneho chovateľa nemalé náklady. Preukaz o pôvode Vám zaručuje, že si kupujete skutočného biewera a nie psíka, ktorý sa na neho iba podobá.

Kontrola chovateľa s PP

Každý chovateľ psíkov s preukazom o pôvode je členom chovateľského klubu, ktorý kontroluje jeho činnosť. Chovateľ registrovaný v takomto klube sa musí riadiť chovateľským poriadkom a zároveň dodržiavať chovateľskú etiku. Každý chovný pes alebo sučka, ktoré majú byť zaradené do chovu, musia spĺňať určité kritéria dané štandardom plemena. Do chovu nesmú byť zaradené ani zvieratá s telesnými chybami a dedičnými chorobami, ktoré majú vplyv nielen na ich celkový vzhľad, ale i na zdravie a ďalší chov plemena.

Kontrola chovateľa bez PP

Chovateľ psíkov bez PP nie je nikým kontrolovaný, t.j. nikto a nikdy nezistí, či sa v takomto chove nevyskytli šteniatka choré, s ťažkými dedičnými chybami. Taktiež nikdy nezistíme, či šteniatka nepochádzajú z príbuzenskej plemenitby. Mnohé šteniatka pochádzajú z veľkochovov, sú držané v otrasných hygienických podmienkach, bez úzkeho kontaktu s človekom, sú nesocializované, neodčervené a neočkované.

Niekoľko slov na záver:

Každý človek sa musí rozhodnúť sám, akého psíka si zaobstará – lacného bez PP a s mnohými rizikami, alebo drahého s PP. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, je na Vás, či budete podporovať množiteľov psíkov bez rodokmeňa, alebo radšej pomôžete nejakému nešťastnému zvieratku v útulku, ktoré možno tiež pochádza z takéhoto „chovu“.

 

Comments are closed.