Rady a tipy

Výbava pre šteniatko:

1. Krmivo

Mnohé šteniatka sú naučené papkať  granulky, ktorých je na trhu veľké množstvo. My sme sa presvedčili, že kŕmenie chemicky konzervovanou (umelé granulky) stravou nie je pre psíka zdravé. Z vlastných skúseností vieme, že najlepšou potravou je práve tá čerstvá – surové mäso, zelenina a ovocie s pridaním rôznych výživových doplnkov (za studena lisované oleje, morské riasy atď.). Dôležité informácie o tomto spôsobe stravovanie (BARF) nájdete na http://hafikshop.sk/

2. Misky

Šteniatko musí mať dve mištičky – jednu na vodu a druhú na granulky alebo surovú potravu. Vhodné sú porcelánové, nerezové alebo kameninové.

3. Pelech

Malé šteniatko prespí až 16 hodín denne. Preto je dôležité, aby malo svoje miestečko, kde môže oddychovať a hrať sa so svojimi hračkami. V špecializovaných obchodoch pre zvieratká nájdete niekoľko typov pelechov: umelohmotné s vankúšikmi, prútené, molitanové, niektoré psíky obľubujú klasické vankúše s obliečkami, ktoré sa veľmi ľahko udržujú v čistote.

4. Obojok a vodítko

Každý, aj ten najposlušnejší psík by mal byť z hľadiska bezpečnosti naučený chodiť na vodítku. Pre šteniatko je najvhodnejší kožený obojok podšitý mäkkou plsťou a ľahké vodítko, ktoré je možné neskôr vymeniť za samonavíjacie vodítko. Postroje, pokiaľ je psík udržiavaný v dlhej srsti, nie sú vhodné, pretože ju dosť ničia.

5. Hrebene a kefy

Srsť biewera treba pravidelne česať, preto je potrebné zadovážiť si kvalitný hrebeň a kefu s dlhými kovovými zubami, ktoré sú vhodné pre dlhosrsté plemená.

6. Kliešte na skracovanie pazúrikov

Pazúriky je možné skracovať doma alebo u veterinárneho lekára.

7. Kvalitná kozmetika

Každý psík potrebuje kvalitnú kozmetiku.  My používame americkú kozmetiku http://vellus.sk/ a kozmetiku Champion, ktorú nájdete na http://hafikshop.sk/ Dôležité je mať pre psíka minimálne kvalitný šampón, kondicionér a nejaký prípravok na rozčesávanie srsti. Starostlivosť o výstavného psíka si vyžaduje aj ďalšie prípravky.

8. Hračky

Hry sú pre celkový vývoj šteniatka nesmierne dôležité. Vhodné sú tie, ktoré sú určené priamo pre psov. Poškodené hračky treba okamžite vyhodiť. Dôležité sú aj žuvacie kosti potrebné predovšetkým v období výmeny zubov.

9. Plienočka na vykonanie potreby

Malé šteniatko nedokáže vydržať niekoľko hodín bez toho, aby si neurobilo svoju potrebu. Všetky naše šteniatka, ktoré od nás odchádzajú, sú preto naučené chodiť na plienočku (používame klasické podložky pod chorých ľudí, ktoré sú dostupné v lekárni).

Niekoľko rád na začiatok…

1. Kŕmenie

Zabezpečiť kvalitnú vyváženú stravu pre zdravý život. Kvalitné granulky treba vyberať podľa veku šteniatka, dávkovanie je vždy uvedené na obale. My uprednostňujeme čerstvú potravu – surové mäso, ryby, ovocie, zeleninu a výživové doplnky. Viac na http://hafikshop.sk/

2. Starostlivosť o srsť

Je veľmi dôležité začať česať šteniatko čo najskôr, aby potom nemalo z kefy a hrebeňa panický strach. Pravidelným česaním zabránime aj vzniku nepríjemných chuchvalcov, ktoré je potom problematické odstrániť. Srsť pri zadočku sa vystriháva, aby sa tam nedržala nečistota.

3. Kúpanie

Pri kúpaní šteniatka je potrebné používať kvalitný šampón, do ušiek je vhodné dať kúsok vaty, aby sa do nich nedostala voda. Po okúpaní je dôležité šteniatko vyfénovať, aby neprechladlo.

4. Ušká

Srsť z ušiek je potrebné vytrhávať, aby sa v nich nedržala špina. Na čistenie uší je možné zakúpiť prípravky, ktoré sú na toto určené. Z vonkajšej aj vnútornej strany sa ušká vystrihávajú (zároveň sa aj odľahčujú, aby náhodou nespadli). Ak ušká nestoja, treba ich podlepovať náplasťou približne na 2 – 3 dni, potom sa odlepia.

5. Pazúriky

Pazúriky treba pravidelne skracovať kliešťami na skracovanie pazúrov.

6. Očká

Na čistenie očiek používame vatové tampóny namočené v teplej vode, alebo prípravky určené na čistenie očí.

7. Zuby

Šteniatku treba pravidelne kontrolovať chrup, aby sa predišlo prípadným problémom spojeným s výmenou mliečnych zubov za trvalé. Ak sa neskôr na zuboch vytvorí zubný kameň, je potrebné ho odstrániť. Inak by v staršom veku mohol psík prísť o zuby.

8. Očkovanie a odčervovanie

Pre zdravý vývoj nášho šteniatka je veľmi dôležité pravidelné očkovanie a odčerovanie u veterinárneho lekára.

 

Comments are closed.